Novec1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Novec1230_gazli_sondurme_sistemi


Novec1230 Gazlı Söndürme Sistemi daha çevreci bir gaz olarak FM200 gazına alternatif olabilecek sabit nozullar kullanılarak gaz dağıtım tesisatının tasarlandığı bir sistemdir. Novec1230 gazlı söndürme sistemde kullanılan gazın adı Dodecafluoro-2-methylpentan-3-one (FK-5-1-12) olup, sistemin tasarımı TS EN 15004-2 standardına göre yapılır. Bu sebeple, sistemin tasarım, kurulum, test, bakım ve tadilatlarının yangın söndürme sistemleri konusunda yetkin kişiler tarafından yapılması gerekir.

Novec1230 Gazlı Söndürme Sistemi tüm temel yangın sınıflarını korur ve söndürür, ayrıca güvenli, temiz ve yalıtkandır. 

Novec1230 gazının minimum tasarım konsantrasyonu çok düşük (%5,3-5,9) olduğu için insan sağlığı üzerindeki etkileri açısından ve atmosferde geri dönüşüm süresi 5 gün (FM200 gazının atmosfer ömrü 33 sene)  olduğu için çevre konusunda FM200 gazına kıyasla avantajları bulunmaktadır. 

Kullanım alanlarının bir kısmı aşağıda belirtilmiş olup, diğer etmenler de (mahali sızdırmaz olması, insan bulunup bulunmaması, elektrik yalıtımı gerekliliği vs.) göz önünde  bulundurularak söndürücü seçimi konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Banka kasaları 
Kütüphaneler 
Arşiv odaları 
Bilgi işlem odaları 
Komünikasyon merkezleri 
Tranfo ve şalt odaları 
Kontrol odaları 
Test laboratuvarları 
Yanıcı parlayıcı sıvıların bulunduğu depolar 
Bilgisayar ve kontrol odaları 
Kayıt depoları 
Elektrik kabinleri 
Elektrik kesici odaları 

Sistem Tasarımı

Novec1230 Gazlı Söndürme Sisteminin tasarımda ilk yapılacak şey tüm yangın söndürme sistemi tasarımlarında olduğu gibi tehlike sınıfını belirlemektir. Tasarımcı doğru tasarım konsantrasyonunu, ajan miktarını vs. belirlemek için tehlike sınıfını bilmelidir. TS EN 15004-2 standardında B sınıfı (parlayıcı sıvılar), Yüzey A Sınıfı ve Yüksek tehlike A sınıfı olmak üzere 3 tehlike sınıfı bulmaktadır. Bu tehlike sınıflarına ait minimum tasarım konsatrasyonları kullanılarak belirli bir hacim için gerekli söndürücü gaz miktarı hesaplanmaktadır.

novec 1230 tasarım konsantrasyonu

Toksik Etkileri

TS EN 15004-5 standardına göre tasarımı yapıldığında insanlar üzerinde herhangi bir toksik etkisi bulunmamaktadır.

novec1230 noael loael

* NOAEL (No observed adverse effect level): Herhangi bir olumsuz etkinin görünmediği konsantrasyon seviyesi

** LOAEL (Lowest observed adverse effect level): Olumsuz etkinin görüldüğü en düşük seviye.

Novec1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: 

Gaz miktarı standartlara göre hesaplanmalıdır.

Borulama hidrolik hesap programında doğrulanmış projelere göre yapılmalıdır.

Basınç sınıfına uygun boru ve fittings kullanılmalıdır.(Dikişsiz çelik çekme boru SCH40-80 / 3000 lb. Dövme çelik fittings)

İşin ehli  kişiler tarafından montajı yapılmalıdır, çünkü bir bağlantı elemanın yanlış yönde (yatay ya da dikey) monte edilmesi gazın dağılımını olumsuz yönde etkiler.

Boru hattı sızdırmaz olmalıdır. Boru tesisatı azot gazı ile belirli süre ve basınç değerinde test edilmelidir.

Oda sızdırmaz olmalıdır. Kablo, boru geçiş noktalarında bulunan açıklıklar kapatılmalıdır. Havalandırma kanallarına açılan menfez ya da büyük açıklıklar, yangın algılama ve söndürme paneli tarafından kontrol edilecek otomatik damperler ile kapatılmalıdır. Böylece gaz boşalmadan önce sızdırmazlık sağlanmış olur. Sızdırmazlık sağlanmaması durumunda sönmüş olan yangın tekrar tutuşabilir, bu sebeple gaz 10 dakika boyunca odada kalmalıdır. Bunu gözlemlemek için Door-fan Oda Sızdırmazlık Testi yapılmalıdır.

 

DOOR FAN ODA SIZDIRMAZLIK TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Yapılacak bu işlerin uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi ve onaylanması gerekmektedir.

 

novec1230 fiziksel özellikler

 Gazlı söndürme sistemlerinin genel çalışma prensibi ile ilgili detaylar için Gazlı Söndürme Sistemleri linkine tıklayınız.

Diğer Gazlı Söndürme Çeşitleri


 1. FM200 Gazlı Söndürme Sistemi

 2. CO2 (Karbondioksit) Gazlı Söndürme Sistemi

 3. Inert Gazlı Söndürme Sistemi


Yasal Uyarı:

Bu belgenin tümü veya bir kısmı Boğaziçi Yangın Mühendislik Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nden izin alınmaksızın kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yayınlanamaz.


 • FM Global
 • NFPA-member
 • UL
 • ULC
 • VDS
 • LPCB
 • CE
 • TSE
 • Lloyds-register
 • EX
 • Tüv-cert